Irving ISD Head Coaches 2019-2020

  •  

    Irving High School – 972-600-6300

     

     Football/Athletic Coordinator

     Eric De Los Santos

     Baseball   

     Stephen Campbell

     Boys' Basketball

     Jason Crawford

     Girls' Basketball

     Katrina Robinson

     Cross Country         

     Ben Bordlemay

     Golf

     Sonny Cornelius

     Gymnastics

     Lauren Meyer

     Boys' Soccer

     Don Danford

     Girls' Soccer

     Ben Bordlemay

     Softball 

     Josh Luttrall

     Swimming

     Teresa Merrill

     Tennis

     Caitlin Lawless

     Boys' Track

     Daniel McLemore

     Girls' Track

     Todd Allen

     Volleyball

     Amy Wooten

     Wrestling

     Cullen Black

     Athletic Trainers

     Casey Elder & Byron Carter

    Comments (-1)
  • MacArthur High School – 972-600-7200

     

     Football/Athletic Coordinator             

    Billy Skinner

     Baseball   

    Nic Beavers

     Boys' Basketball

    Toby Martin

     Girls' Basketball

    Suzie Oelschlegel

     Cross Country         

    Eric Alonzo

     Golf

    Kevin Farrar

     Gymnastics

    Lauren Meyer

     Boys' Soccer

    Greg Prater

     Girls' Soccer

    Eric Alonzo

     Softball

    Scott McTee

     Swimming

    Maegan Merriman

     Tennis

    Stephen Webb

     Boys' Track

    Julius Howard

     Girls' Track

    Courtney Griffin 

     Volleyball

    Erin Sims

     Wrestling

    Ronnie Wilson

     Athletic Trainers

    Matthew Reames & Alyssa Williams

    Comments (-1)
  •  

    Nimitz High School – 972-600-5700

     

     Football/Athletic Coordinator             

    Brian Rogers

     Baseball   

    Allen Somwang

     Boys' Basketball

    Joel Donalson

     Girls' Basketball

    April Zacharie

     Cross Country         

    Chris Lowry

     Golf

    Mark Jenkins

     Gymnastics

    Lauren Meyer

     Boys' Soccer

    Gus Camacho

     Girls' Soccer

    Nikki Vasquez

     Softball

    Kelsea Svochak

     Swimming

    Adam Bull

     Tennis

    James Diehl

     Boys' Track

    Anthony Small

     Girls' Track

    Arlene Holt

     Volleyball

    Joy Engeldinger

     Wrestling

    Chris Bell

     Athletic Trainers

    Cassie Shoultz & Kevin Blasczienski

    Comments (-1)